השכינה

הרעיון של השכינה או רוח הקודש ממלא מקום חשוב בכל המסורות הדתיות והרוחניות. בתרבות ההודית כמו גם במסורות הרוחניות המערביות מדובר על "שכבת הבסיס" הראשונית והמסתורית של הבריאה כולה.

"מתוך אי-הקיום של ברהמן (אלוהים) הופיעה הרוח, הרוח יצרה בתורה את אדון כל הבריות (אישוורא ISHVARA) . לאחר מכן אדון כל הבריות גרם לכל היצורים הברואים להופיע. בצורה זו כל אשר נברא וכל אשר קיים נתמך למעשה ברוח אשר הופיעה בהתחלה" (טייטיריה ברהמנה 2, 2,9,10).

בטקסט המפורסם אנאידה של המשורר הלטיני וירגיל: "ראשית השמים והיבשות, עומקי הים, כדור הירח הזורח, האש הקורנת של טיטן, הובאו לקיום ולחיים על ידי רוח מסתורית אשר קיימת כבר בתוכם, בהיותה ספוגה בצורת מה בכל חלקי תבל, הרוח הזו מניעה את מלוא גוף הבריאה והיא מתערבבת והיא נוכחת כל הזמן בגוף האוניברסאלי הזה" (וירגיל, אנאידה, 6)

בספר בראשית מסופר על רוח האלוהים המסתורית המרחפת מעל פני המים כהקדמה לבריאה כולה. בריאת העולם והאדם נעשית כאשר אלוהים נופח בהם רוח חיים.

האמיתות הרוחניות הבסיסיות הללו יכולות להתגלות לכל אחד מאיתנו דרך חוויה ישירה כאשר אנו מתייחדים יחוד עמוק ובלתי ניתן לתיאור עם המציאות האניגמאטית של השכינה. קו אופי בסיסי של השכינה הוא העובדה שהיא, במידה רבה כמו אלוהים (אם כי בצורה שונה), רז מסתורי גדול ומהמם חושים. כל ניסיון להגדיר במדויק את השכינה יגמר בכישלון מכיוון שהשכינה הינה תמיד וללא הפסק מציאות רוחנית בלתי מוגבלת ומסתורית המחבקת ומכילה בתוכה את עולם התופעות אשר אנו חווים. בכל רגע ורגע כל אחד מאיתנו נמצא תחת חיבוקה של השכינה ובאותו זמן היננו התבטאות אינדיבידואלית של השכינה עצמה, הממלאת בצורה זו את הרצון האלוהי. במצבי תודעה גבוהים של אקסטאזה רוחנית השכינה מתגלה בפנינו כמערכת מאוחדת ומסתורית אשר פועלת ללא הפסק כ"הכול" בלתי ניתן לחילוק הפועל לביצוע הכוונות והרצון האלוהיים. כל המקרוקוסמוס (הבריאה כולה) נברא דרך השכינה, אשר בדרך זו מבטאת בשלמותן את הכוונות הבסיסיות ואת הרצון האלוהיים.

השכינה הינה כוח נשי קדוש הפועלת בתיאום מוחלט ומושלם עם החוכמה העילאית של אלוהים. מקורה של השכינה הינו הטרנסצנדנטליות האלוהית. בעולמו הפנימי של האדם השכינה נוכחת תמיד בצורת העיקרון הלא-חומרי והיא זו אשר בונה ומקיימת את היכולות המנטאליות והסופר-מנטאליות של האדם. כאשר היא מתבטאת במלואה בעולמו הפנימי של האדם השכינה מאפשרת את הופעתן של חוויות וחוכמה עליונה יוצאות דופן. המציאות המסתורית של השכינה היא זו אשר נותנת את ההשראה והתמיכה להופעתו של מכלול היצירה האנושית בסדר האבטיפוס והסמלי. הרעיונות האלוהיים, כמו גם כוונותיו המסתוריות מקבלות חיים ולאחר מכן הופכות למציאות דרך המציאות המסתורית של השכינה, אשר מבטאת אותן בהתאמה מלאה עם הרצון האלוהי. בהיותה עיקרון נשי נצחי, השכינה הינה האנרגיה הנשית והחומר אשר מכיל בתוכו במצב פוטנציאלי את כל אפשרויות הבריאה. דרכה נולדות בתחום הבריאה כל השינויים וההתאמות אשר מופיעים דרך הפיתוח עצמו של האפשרויות, בלשונו של אריסטו, אל המעבר של האפשרויות הללו מקיומן כפוטנציאל אל קיומן הלכה למעשה.

דרך המציאות המסתורית של השכינה אלוהים מחצין את עצמו וכך מופיעה הבריאה בשיתוף פעולה מלא ומושלם עם השכינה. קיים תמיד קשר מסתורי אשר מעיד על האחדות המושלמת בין רוחו המוחלטת של אלוהים והשכינה, טבעו המוחלט של האלוהי.

כל בריאתו כולה נבראת ומתקיימת על ידי מצב תודעה של אושר שמימי אשר הינו מאפיין של התהליך המתמשך של הבריאה האלוהית. חוויות של שמחה מהממת חושים, של אושר, של קסם, של התפעלות שמימית ופליאה, ביחד עם חוויות האורגזמה שאנו בני האדם חווים, כמו גם חוויות האקסטאזה הרוחנית (סמדהי), הינן כל אחת מהן, ביטוי חלקי של האושר השמימי הזה אשר מאפיין את האיחוד המושלם והמסתורי הקיים בין רוחו המוחלט של אלוהים והמציאות המסתורית של השכינה.

המציאות המסתורית של השכינה הינה נוכחת תמיד בכל חוויותיו ומצבי תודעתו של האדם בדרגות שונות של התבטאות. השכינה הינה בכל אדם ואדם מציאות מאוד אינטימית ועמוקה. המציאות המסתורית הזו של השכינה מוכרת לנו בעיקר דרך מה שאנו קוראים "חוכמת הלב". גם האינטואיציה הרוחנית היא ביטוי של נוכחותה של המציאות המסתורית של השכינה בעולמנו הפנימי. כאשר האדם חוזר חזרה מצילה (מהצל או מלשון להציל?) אל המציאות המסתורית של אלוהים, אשר משחררת אותו מהתחושה האשלייתית שהוא "אני" נפרד מסביבתו, הוא מגלה בצורה זו את המציאות המיוחדת של השכינה.

הופעת השכינה יוצרת בישותו של האדם תחושה של אינטימיות טהורה ואופורית. כאשר נוכחות השכינה הינה בשפע ביקומנו הפנימי אנו מתמלאים בשמחה שאינה תלויה בדבר, אנו נהיים טהורים, נפתחים כלפי מציאויות אלוהיות מסתוריות הגורמות לנו לחיות בצורה טהורה, אופורית וטרנספיגורטיבית. מכיוון שהשכינה מבטאת את המציאות הבלתי ניתנת לתיאור של הקדושה, ההופעה האינטנסיבית של השכינה בישותנו מקדשת אותנו. כאשר השכינה הופכת לנוכחות תמידית המתבטאת באינטנסיביות באדם נבחר או אפילו בעם נבחר, היא מביאה להתעוררותה וגדילתה של החוכמה האלוהית באדם או בעם הללו. בתנאים מסוימים האנרגיה המסתורית של השכינה מאפשרת את הופעת הנבואה, את היכולת ל"פצח" מראש את העתיד ולחזות את הרצון האלוהי.

הופעתה של האנרגיה המסתורית של השכינה בישות מעירה ומגדילה במידה רבה את האמונה החזקה, העמוקה והמלאה באלוהים. דרך ההשפעה המטהרת, המעודנת והמרוממת של השכינה האדם נלקח מתוך עבדות כוחו של החטא והמוות אל חלל טהור של חיים וחופש.

בעיני אחדים המתנה הגדולה ביותר אשר השכינה מעירה בנו היא אהבה עמוקה וחזקה. היכולות שהשכינה מעירה בנו מגלות לנו את התחלתה של התפארת או ההוד האלוהיים. מתנה עיקרית שכזו שהשכינה מעירה בנו היא התקווה השמימית. שפעה של האנרגיה המסתורית של השכינה בישותנו מאפשרת לנו לגלות את גדולתו של אלוהים ואת הטרנסצנדנטליות. מכיוון שהאנרגיה המסתורית של השכינה מטהרת לעומק את הישות ומרוממת אותה לגבהים אלוהיים, היא מאפשרת את סליחת החטאים.

השכינה פועלת תמיד לשירותו של האב השמימי (אלוהים), מכיוון שהיא כפופה לו בצורה מוחלטת. השכינה היא רק "חלק" מתוך המכלול האלוהי השלם. השכינה הינה מציאות מסתורית המשרתת את אלוהים, אשר מנקודת מבט מסוימת דומה למלאכים. להיכנס אל תוך המציאות המסתורית האינטימית של אלוהים הינה אפשרית אך ורק דרך נוכחותה המסתורית של השכינה.  לפיכך, אם אנו רוצים להתייחד עם השכינה אנחנו יכולים לשאול את עצמנו שאלה טבעית: "איך ובאיזה דרך אנו יכולים לקבל גישה למציאות המסתורית של השכינה בכדי להעריץ ולעבוד אותה?" התשובה הטבעית לשאלה זו היא:"דרך הנשיות הנצחית השמימית, אשר ברמה האנושיות מתגלה באישה." המציאות המסתורית של השכינה קיימת באישה הן ככוח או אנרגיה המחוללת טרנספורמציה, הן כנתינה עצמית שמימית, טהורה ומלאה. לכן, נהיה זה ברור שאנו יכולים להתייחד יחוד שמימי עם המציאות המסתורית של השכינה דרך ההיבט האבטיפוס השמימי הקיים בישותה של האישה או במילים אחרות דרך הנשיות הנצחית השמימית אשר קיים במצב פוטנציאלי בכל אישה. כאשר הוא מתעורר, הפוטנציאל הזה הופך למציאות מסתורית ברורה ומהממת. דרך תהליך אינטנסיבי ועמוק של טרנספיגורציה לאישה הפוטנציאל הזה הקיים תמיד בתוכה מתחיל להתעורר וכך הקדושה הקיימת ביקומה הפנימי מתגלה בפנינו גם בהיבטה הגשמי (בקיומה האנושי). בצורה זו דרך האישה אנו יכולים לגלות בקלות את מציאותה האניגמאטית של השכינה ונוכל להבין באמת את התגלית הבסיסית של החכמים אשר קבעו ש:" האישה הינה ותמיד תהיה עתיד האנושות".

על אף שהיא שונה מהאנרגיה של האהבה, המציאות המסתורית של השכינה מתגלה בפנינו דרך האהבה כמו גם דרך הרחמים והחמלה.  השכינה מבטאת אהבה עצומה, עמוקה, מוחלטת שאין שווה לה בפני אלוהים. דרך הדוגמא הזו של אהבתה יוצאת הדופן והייחודית אשר היא מבטאת תמידית בפני האלוהים, אנו יכולים לראות בשכינה דוגמא חיה אשר מדרבנת את לבבנו ו"מדביקה" אותנו באהבה דומה בפניו (אלוהים). לכן כאשר המציאות המסתורית של השכינה ננסכת בישותנו היא מדליקה בתוך הישות את האהבה לבורא. כמו כן דרך האנרגיה המסתורית של השכינה האהבה מתקבעת ומתייצבת ומאחדת אותנו בתוכנו (היא מאחדת למשל את הרצון והאהבה) וגורמת לנו להיות שמחים עד עומקי ישותנו. האנרגיה המסתורית של השכינה ניתנת לכל אלו אשר זכאים לקבלה בהיותם טהורים מספיק. האהבה שאותה מעירה נוכחות השכינה בתוכנו משמעה היפתחות וגילוי אופורי של הבדלים (או יותר נכון הבדלים משלימים) שמימים, מיטיבים, ומאוד מספקים. במקרה של שני בני אדם ממינים מנוגדים אשר בהם מתעוררת אהבה הדדית, ההטמעה של ההבדלים המשלימים הללו אשר קיימים ביניהם ביחד עם הופעת קוטביות אינטימית, אופורית ועמוקה מאפשרת את התעוררותו בהדרגה של מצב האנדרוגין מלא ההוד. זה אשר מאמין בכוח מלא ועמוק באלוהים בכל רגע ורגע, נולד מחדש על ידי אלוהים תודות לאנרגיה המסתורית של השכינה הננסכת בישותו.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: